van haber

a

Yeni kurulan “Hisar Genç Filarmoni Orkestrası” ilk konserinde sevilen ses sanatçısı ve tenor Burak Kut’la aynı sahneyi paylaşacak

Türkiye’de bir ilk olan “Hisar Genç Filarmoni Orkestrası ilk konserini konuk solistler Burak Kut (Tenor), Asude Cemre (Soprano) ve Berk Özbek (Tenor) ile 27 Nisan’da verecek

Hisar Eğitim Vakfı bünyesinde, İstanbul’da 1996’dan bu yana faaliyet gösteren Hisar Okulları öğrencilerinin katılımıyla yeni bir “Genç Filarmoni Orkestrası” kuruldu. Türkiye’de ilk kez güzel sanatlar branşı dışında olan bir eğitim kurumu tarafından oluşturulan 83 kişilik HGFO Hisar Genç Filarmoni Orkestrası’nın yarısı okulun müzik alanında yetişmiş öğrencilerinden oluşuyor. Orkestranın ilk yıllarda diğer üyeleri profesyonel genç müzisyenlerden oluşacak.

İlk konseriyle 27 Nisan 2022 Çarşamba akşamı 20:30’da Fibabanka sponsorluğunda Hisar Okulları Kültür Sanat Merkezi’nde sahne alacak orkestranın sanat danışmanlığını birçok üniversitenin müzik bölümünün kurulmasında emeği olan piyanist Faris Akarsu yürütüyor.Orkestra’nın şefliğini ise Hisar Okulları müzik öğretmeni Cenk Çalışanüstlenecek. KonserdeHisar öğrencileri ve profesyonel müzisyenlere; konuk solistler Burak Kut (Tenor), Asude Cemre (Soprano) ve Berk Özbek (Tenor) eşlik edecek.

“Gençlik orkestralarına katılmak gençlere yaratıcılık, iletişim ve işbirliği konusunda eşsiz fırsatlar sunar”

Orkestranın kuruluşu ve planları ile ilgili bilgi veren Hisar Okulları Müzik Bölümü Başkanı Erkan Çeçen gençlik orkestralarına katılmanın gençlere yaratıcılık, iletişim ve işbirliği konusunda eşsiz fırsatlar sunduğunu ifade etti. Çeçen’e göre bir orkestranın parçası olmak sadece müzikal becerileri değil, kişisel becerileri de geliştirmekte önemli bir rol oynuyor. “Hisar Genç Filarmoni Orkestrası’nın yarısını kendi öğrencilerimiz oluştururken, ilk aşamada diğer yarısı da 40 yeni mezun profesyonel müzisyenden oluşuyor. İlerleyen yıllarda orkestra içinde kendi öğrencilerimizin ve mezunlarımızın sayısının artacağını umuyoruz. Böylece yeni mezun müzisyenlere kadro ve sahne alma imkanı sunarken, kendi öğrencilerimizin de müzikal becerileri daha üst seviyeye çıkacak” dedi. Çeçen, okulun müzik bölümündeki öğretmenlerin de katkısıyla, on aydır tüm hızıyla provalara devam eden orkestranın okulun bulunduğu bölgede her yaştan öğrenci ve dinleyiciye senfonik müziği sevdirme amacı olduğunu da belirtti.

HGFO Hisar Genç Filarmoni Orkestrası “25. Yıl Özel Konseri kapsamında Leonard Bernstein’ın Batı Yakası Hikayesi, Andrew Lloyd Webber’in Evita ve John Williams’tan Schindler’in Listesi gibi pek çok dünyaca sevilen müzikalden örnekler seslendirecek.

Hisar okulları kampüsündeki Kültür Merkezi sahnesinde fiziksel olarak gerçekleşecek konserin biletleri https://www.hisarokullarikulturmerkezi.com/etkinlik/464 sayfasından satın alınabiliyor. 500 seyirci kapasiteli ve tam donanımlı sahneye ev sahipliği yapan Kültür Sanat Merkezi 2009/2010 akademik yılından bu yana açık. Hisar Okulları ve çevre okullar ile bölge sakinleri arasında bir kültür köprüsü olarak hizmet veren sahne bugüne dek yurtdışından ve Türkiye’den pek çok değerli sanatçı ve tiyatrocuya ev sahipliği yaptı.

Tarih: 27 Nisan 2022, Çarşamba

Saat: 20.30

Yer: Hisar Okulları Kültür Merkezi Atatürk Salonu

Şef: Cenk Çalışan

Solistler: Burak Kut, Asude Cemre, Berk Özbek

Program:

Gladiator Suite – Gladiator, Hans Zimmer

Buenos Aires – Evita, Andrew Lloyd Webber / Lal Zeynep Nizam

Any Dream Will Do – Joseph and The Amazing Tecnicolor Dreamcoat, A.L. Webber / Berk Kömürcüoğlu

I Dreamed A Dream – Les Mierables, Claude M.Schönberg / Zeynep Aksu

Tomorrow – Annie, Charles Strouse / Elif Oktay

Tennessee – Pearl Harbor, Hans Zimmer

There She Goes – Fame, Steve Margoshes / Tuğçe Tunalılar

Gimme Gimme – Mamma Mia, Benny Andersson, Björn Ulvaeus / Elif Üstüner,Melisa Yegül

Wedding Celebration – The Fiddler On The Roof, Jerry Bock

Across The Stars – Starwars, John Williams

Sky Fall – James Bond, Adele, Paul Epworth / Dilara Kıran Sevil

Think Of Me – The Phantom Of The Opera, Andrew Lloyd Webber / Derya Baysal

Sunset Boulevard – Sunset Boulevard, Andrew Lloyd Webber / Berk Özbek

Heaven On Their Mind – Jesus Christ Superstar, Andrew Lloyd Webber / Berk Özbek

Schindler’s List – Schindler’s List, John Williams

No One Knows – Jekyll and Hyde, Frank Wildhorn / Asude Cemre

Maria – West Side Story, Leonard Bernstein / Burak Kut

Love Changes Everything – Aspects of Love, Andrew Lloyd Webber / Burak Kut

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İzmir Suluboya Ressamları Derneği Başkanlığına Mona Muzo Seçildi

HIZLI YORUM YAP