van haber

a

Yunanistan’da asgari ücrete ikinci zam

Yunanistan’da son bir yılda ikinci kez asgari ücrete zam: Toplam artış yüzde 10’a yaklaştı.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis son yaptığı açıklama ile ülkesinde 1 Mayıs’tan itibaren asgari ücreti artıracaklarını duyurdu. Bu son bir yıl içerisinde yapılacak ikinci artış olacak.

euronews’in aktardığına göre, Miçotakis televizyonda yayınlanan konuşmasında, “Enflasyondaki küresel artış düşük gelirleri vuruyor. 1 Mayıs’tan itibaren temel ücret 50 euro artarak ayda 713 euroya çıkacak.” dedi.

Muhafazakar hükümet ocak ayında aylık brüt asgari ücreti yaklaşık yüzde 2 artırarak 663 euroya yükseltmişti. Yeni bu şekilde asgari ücrette toplam yüzde 9,7’lik artış olmuş olacak.

Yunanistan’da tüketici enflasyonu Mart 2022’de 8,9’a çıkarak 27 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve enerji maliyetlerinin hızla artmasının bunda önemli bir rolü bulunuyor. Ülkedeki hane gelirleri de önemli oranda daralmış durumda.

Ülkede doğal gaz fiyatları yıllık bazda yüzde 68,3, elektrik fiyatları ise yüzde 79,3 arttı. Büyük bir kesim, yükselen fiyatların “derinleşen bir kriz” olduğunu düşünüyor. Yunanlar durumu protesto etmek için bu ayın başlarında Atina sokaklarına döküldü. Hükümetin görev süresi ise 2023’te sona eriyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Belçika Başbakan Yardımcısı görevini ‘geçici’ bıraktı

HIZLI YORUM YAP