van haber

a

Ytong Multipor ile çatılarda kolay ısı yalıtımı

Türk Ytong, yapıda ısı kayıplarının en fazla yaşandığı bölümlerin başında gelen çatıların ısı yalıtımını Multipor ile çözüyor.

Bina çatılarının her zamankinden önemli hale geldiğini söyleyen Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak “Güneş enerjisi kazanımı ve artan kullanım çeşitliliği ile işlevi de artan çatıların yapısal detayları farklılaştı. Çatıların ısı yalıtımında ihtiyaç duyulan yüksek performansı Multipor ile sağlayabiliyoruz. Isı yalıtımı yoluyla enerji tasarrufu sağlama misyonumuzu çatılarda da sürdürüyoruz’ dedi.

Türk Ytong, yapıda ısı kayıplarının en fazla yaşandığı bölümlerin başında gelen çatıların ısı yalıtımını Multipor ile çözüyor. Türk Ytong’un ürettiği mineral esaslı ısı yalıtım levhası Multipor hem eğimli hem de düz (teras) çatılarda yüksek performanslı, uzun ömürlü, ekonomik ve yangına dayanıklı bir ısı yalıtım çözümü sağlıyor.

Çatıların ihtiyaçları arttı

Multipor’un yapıların ısı yalıtımı için önemli bir ürün olduğunu belirten Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak “İklim değişikliği, artan kent nüfusu, enerji krizi gibi birçok neden bina çatılarını daha önemli ve çok işlevli hale getirdi. Güneş paneli kullanımının yaygınlaşması, yeşil çatıların artması, çatı katlarının yaşam alanına dönüşmesi ve bina çatılarının sosyal alan olarak işlev kazanması gibi nedenlerle çatıların yapısal ihtiyaçları da farklılaştı. Isı yalıtım ürünümüz Multipor’la bu ihtiyaçlara cevap veren yüksek performanslı bir çözüm geliştirdik.” dedi.

Teras çatılar için ideal ısı yalıtımı

Düz (teras) çatıların farklı amaçlarla kullanıldığını, çeşitli yüklere, yüksek sıcaklık değişimlerine, neme, rüzgara ve yangın riskine maruz kaldığını, bu nedenle yalıtım uygulamalarında yüksek performans kriterleri gerektirdiğini belirten Tolga Öztoprak “Multipor’un teras çatıların bu önemli gereksinimlerini basit ve güvenli bir biçimde karşılamasının önemli avantajları var. Multipor, yangından korunma ve ekolojik gereksinimleri son derece yüksek olan gezilebilen ve gezilemeyen düz çatılarda güvenli ve yüksek performanslı bir ısı yalıtımı sağlıyor. Yüksek basınç dayanımına sahip olan Multipor, ticari ve sosyal amaçlı kullanılan teraslar ve yoğun olarak kullanılan yeşil çatıların ısı yalıtımında da kullanılabiliyor. Büyük sıcaklık dalgalanmalarından, üzerine gelebilecek hareketli yüklerden, nemden, rüzgâr kuvvetlerinden, UV ışınlarından ve yangından etkilenmiyor. Hemen her yalıtım sistemi ile birleştirilebilen Multipor, 0.045 W/(mK) ısıl iletkenlik hesap değeri ile yüksek ısı yalıtımını garantiliyor.” dedi.

Yangından korunma

Tolga Öztoprak yangından korunmanın düz çatılar için oldukça önemli bir konu olduğuna dikkat çekerek, “Düz çatıda kullanılan yalıtım malzemeleri, A1 yangın sınıfı gerekliliklerini karşılamalı, ateş ve kıvılcımlara karşı dayanıklı olmalıdır. Bu tip alanlarda küçük bir kıvılcımdan kaynaklanan, içten içe yanarak ilerleyen yangınlar oldukça sık ortaya çıkmakta. Multipor A1 sınıfı hiç yanmaz özelliktedir. Alev almaz, sigara kıvılcımı veya pürmüz ateşi gibi nedenlerle tutuşmaz. Yangın durumunda en yüksek sıcaklıklarda bile zehirli duman veya damlama oluşturmaz” dedi.

Uzun ömürlü ve ekonomik

Seçilen yapı ürünlerinin ve uygulama hatalarının çatılarda erken deformasyona ve bina hasarlarına yol açabileceğine dikkat çeken Öztoprak “Uygun şartlarda oluşturulmuş bir çatının onlarca yıl sorunsuz hizmet etmesi beklenir. Multipor zamanla şekil değiştirmez, kesit ve performans kaybına uğramaz. Bu nedenle uzun ömürlü ve ekonomiktir.

Yüzde 100 geri dönüşüme uygun

Multipor’un yeşil bina sistemleri ile uyumlu olduğunun altını çizen Öztoprak, “Doğal hammaddelerden çevreye duyarlı bir şekilde üretilen Multipor, mineral esaslı ve çevre dostu bir ısı yalıtım ürünüdür. EPD belgesinde de açıkça paylaştığımız gibi zararlı maddeler içermeyen, herhangi bir zararlı emisyon yaymayan ve yüzde 100 geri dönüşüme uygun bir üründür” diye konuştu.

Eğimli çatıların yalıtımı

Multipor’un Türkiye’de yaygın olan eğimli çatılarda da uygulanabildiğinin altını çizen Öztoprak “Masif yapısı ve pratik levha boyutları, uygulamayı ve çatıda çalışmayı kolaylaştırıyor. Difüzyona açık bir yalıtım ürünü olması ve yanmazlık özelliği Multipor’u mertek üstü çatı yalıtımı uygulamalarında ideal çözüm haline getiriyor. Betonarme, ahşap ve Ytong Panel ile yapılmış tüm çatı konstrüksiyonlarında kullanılan Multipor, pasif ev veya sıfır enerjili evler gibi yüksek enerji verimli konutların çatısı için de son derece uygun” dedi.

Ytong ile 59 yılda 10 milyar dolarlık tasarruf

Tolga Öztoprak ayrıca şunları kaydetti: “Türk Ytong olarak, 59 yıldır ülkemizde binalarda ısı yalıtımı yoluyla enerji tasarrufu sağlanması ve sağlıklı mekanlarda yaşam sürülmesi konusunda projeler yürütüyoruz. Isı yalıtımına sahip ürünlerimiz binalarda ısınma kaynaklı enerji kayıplarını önleyerek, doğalgaz ve elektrik faturalarından tasarruf edilmesine yardımcı oluyor. Ytong kullanımı ile elde edilen ısı tasarrufu sayesinde 59 yılda sağlanan döviz tasarrufu 10 milyar doları aşmış durumda.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TürkTraktör’ün 2022 Yılı İlk Çeyrek Finansal Sonuçları Açıklandı

HIZLI YORUM YAP