van haber

a

Tarfin Mobil 2 yılda 260 bin çiftçiyi destekledi, tarımda dijitalleşmeye öncü oldu

2 yıl önce tarım sektörünün teknoloji odaklı gelişimine destek olmak için hayata geçirilen Tarfin Mobil, kısa sürede Türkiye’de 260 bin çiftçiye ulaştı. Amaçlarının Türk çiftçisini güçlendirmek olduğunu belirten Tarfin Kurucusu ve CEO’su Mehmet Memecan, “Tarım tedariki konusunda lider dijital platform olarak, çiftçilerin her türlü talebini karşılayabilen, tarımsal değer zincirindeki her noktada aktif olarak yer alarak çiftçiye her anlamda destek verebilen bir şirket olmaya odaklanıyoruz” diyor.

Geleneksel tedarik kanallarını dijitalleşme ve teknolojiyle optimize eden Tarfin’in mobil uygulaması Tarfin Mobil, 2 yılda tarım sektörünün teknoloji odaklı gelişimine damgasını vurdu. Uygulama ilk günden itibaren 260 bin kişiye ulaştı. Uygulamayı en yoğun kullanan ilk 5 il sırasıyla 64 bin kullanıcıyla Ankara, 43 bin kullanıcıyla Konya, 35 bin kullanıcıyla İzmir, 16 bin kullanıcıyla Bursa ve 13 bin kullanıcıyla Antalya oldu.

Tarfin Mobil’i tarımda bu derece ön plana çıkaran ise yarattığı değer oldu. Tarfin Mobil uygulaması, çiftçilerin bulunduğu bölgelerdeki en güncel tarım girdilerindeki fiyatları karşılaştırmalı olarak sunuyor. Böylelikle çiftçiler en uygun fiyatları bulabilecekleri Tarfin ortak satış noktalarını karşılaştırabiliyor, ürünlerini kendi ödeme döngülerine göre kolaylıkla satın alabiliyor. Tarfin, kendi geliştirdiği makine öğrenmesine dayalı tarımsal risk skorlama modelleri üzerinden tüm vadeli tarımsal girdi satış sürecini 3 dakika içinde tamamlayabiliyor. Çiftçiler daha sonra ihtiyaç duydukları ürünleri seçtikleri satış noktasından teslim alıyorlar.

1,5 milyon karşılaştırma yapıldı

Bugün Tarfin Mobil, çiftçilerin tedarik süreçlerini kolaylaştıran fiyat, ürün ve marka karşılaştırması, satış noktasına hemen ulaşabilme özelliğiyle öne çıkıyor. 50’den fazla marka ve 200’den fazla ürünün fiyatı, uygulama üzerinden çiftçiye karşılaştırmalı olarak sunuluyor.

2 yılda 1,5 milyon kez ürün karşılaştırmasına aracılık eden uygulama üzerinden bugüne kadar 20 binden fazla çiftçi alışveriş başvurusunda bulundu.

“Tarımı güçlendirmeye devam edeceğiz”

Tarımda büyük avantajlara sahip olan Türkiye’nin potansiyelini tam olarak ortaya koyması için özellikle çiftçiyi üretim aşamasında destekleyecek daha çok tarımsal yatırıma ihtiyaç olduğunu belirten Tarfin Kurucusu ve CEO’su Mehmet Memecan, Tarfin’le bu soruna çözüm olmak için yola çıktıklarını söylüyor. Tarfin Mobil’in de bu konuda ortaya konulmuş en önemli araçlardan biri olduğunu ifade eden Memecan, iki yılda kat ettikleri yolu ve bundan sonraki hedeflerini şöyle paylaşıyor: “Çiftçilerimizin Türkiye’nin geleceğinde kritik bir rolleri olduğuna inanıyoruz. Amacımız Türk çiftçisini güçlendirmek. Tarfin Mobil, Türkiye genelindeki geniş satış noktası ağıyla, çiftçilerin ihtiyaç duyduğu tarım girdilerine istedikleri vade imkanıyla ulaşmalarını sağlıyor. İki yıl içinde 260 bin çiftçimize dokunarak Türkiye’nin tarımsal üretimine sağladığımız katkıdan gurur duyuyoruz. Türkiye ve bölgede, tarım tedariki konusunda lider dijital platform olarak, çiftçilerin her türlü talebini karşılayabilen, tarımsal değer zincirinde her noktada aktif olarak yer alarak, çiftçiye her anlamda destek verebilen bir şirket olmaya odaklanıyoruz. Toplam 2,4 milyon çiftçisiyle yıllık 54 milyar dolarlık üretim gerçekleştiren tarım sektörü bu rakamları çok daha üst noktalara taşıyabilir. Tarfin olarak veri bilimine, mobil teknolojilere daha fazla yatırım yaparak Türkiye’de tarımı ve çiftçiyi güçlendirmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye Uzaktan Kimlik Doğrulamayı Sevdi

HIZLI YORUM YAP