van haber

a

Şeffaf Plaklarla Çarpık Diş Tedavisi Yapılıyor

Çarpık diş tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar yardımı ile gerçekleştirilebilen diş tedavisiyle ilgili bilgiler veren Acıbadem Ankara Hastanesi Ortodonti Uzmanı Doktor Nisa Ildız Çelebioğlu, ”Halk arasında tel olarak bilinen yöntemin yanı sıra aynı tedavi şeffaf plaklarla da yapılabiliyor” dedi.

Şeffaf plakların klasik diş teli tedavilerindeki metal braket ve tellerin bir alternatifi olduğunu belirterek özelliklerini anlatan Dr. Çelebioğlu ”Klasik tel tedavilerinde dişlerin düzelebilmesi için dişlerin üzerine yapıştırılan metal veya porselen braketlerin yerine, hastanın dişleri ile aynı renkte olan ve ataçman adı verilen eklentiler bulunur. Şeffaf plak tedavisi, hastanın kendi dişlerine ve çene yapısına uygun olarak hazırlanmış bir dizi plak serisi ile gerçekleştirilen bir ortodontik tedavi yöntemidir. Kademeli olarak plaklar ile dişlere istenen yönde basınç uygulanarak dişlerin hareketi sağlanır” dedi.

Her yaşta yapılabiliyor

Şeffaf plak ile ortodontik tedavinin diş ve çevre dokularının sağlıklı olduğu her yaş grubundan bireye uygulanabilmekte olduğunu ifade eden Acıbadem Ankara Hastanesi Ortodonti Uzmanı Dr. Nisa Ildız Çelebioğlu, şeffaf plak ile ortodontik tedavinin hangi durumlarda uygulanabileceğini ”Dişlerinizde boşluklar, çapraşıklıklar, derin kapanış, açık kapanış veya çapraz kapanış gibi kapanış bozuklukları olan durumlarda uygulanabilmektedir. Ayrıca dişlerinizde doğuştan eksik veya çeşitli sebeplerle sonradan kaybedilmiş dişlerin bulunması durumlarında da şeffaf plaklarla dişsiz bölgenin rehabilitasyonu mümkündür” sözleriyle dile getirdi.

Tedavi sırasında yeme-içme kısıtlamaları hakkında konuşan Dr. Çelebioğlu ”Braketler ile yapılan klasik ortodontik tedavilerde kuruyemiş, sert yiyeceklerin yenilmesi ya da asitli içeceklerin tüketilmesi sorun olabiliyor. Zira braketler sabit ve çıkarılamıyor. Şeffaf plak uygulamasında ise hasta plaklarını rahatlıkla çıkarıp, istediği yemeği yiyebiliyor ve dişlerini fırçalayabiliyor” dedi.

Görünmez yapısı ile fark edilmesi güç

Şeffaf plak ile ortodontik tedavinin diğer özelliklerini anlatan Acıbadem Ankara Hastanesi Ortodonti Uzmanı Dr. Nisa Ildız Çelebioğlu Günümüzde şeffaf plaklara klasik tel tedavilerine kıyasla daha yoğun talep olmasının birincil nedeni estetik bir alternatif olmasıdır. Plaklar ağızdayken bile sosyal çevre tarafından fark edilmesi oldukça güçtür” dedi. Tedavi sürecinde metal görüntüsünün olmayışının, şeffaf plakların tek özelliği olmadığının altını çizen Dr. Çelebioğlu ”Braketlerin aksine şeffaf plaklar çıkarılabilir olduğu için bireylerin ağız hijyenlerini sağlayabilmeleri, dişlerini rahatça fırçalamalarına ve diş ipi kullanmalarına olanak sağlamaktadır. Bu durum da braketlerle tedavi sonrasında oluşabilen beyaz nokta lezyonları ve diş çürüğü gibi riskleri en aza indirmektedir” açıklamasında bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Olumsuz Davranışlarımız Çocukluk Travmalarına Mı Bağlı?

HIZLI YORUM YAP