van haber

a

Peter Pan ve Varolmayan Ülke” müzikali 23 Nisan’da prömiyerini gerçekleştirdi!

Akbank Çocuk Tiyatrosu 50. yılı projesi kapsamında Zorlu PSM & Akbank iş birliği:

Akbank Çocuk Tiyatrosu’nun 50’nci yılına özel olarak ZorluPSM ve Akbank Sanat’ın iş birliği ile sahnelenen Peter Pan ve Varolmayan Ülke müzikalinin prömiyeri 23 Nisan’da Zorlu PSM’de yoğun ilgiyle gerçekleşti. J.M. Barrie’nin klasikleşmiş romanından uyarlanan, Mehmet Ergen’in yenilikçi yorumu, Beyhan Murphy’nin benzersiz koreografisi, Tuluğ Tırpan’ın eşsiz müzikleri ve 35 kişilik oyuncu & yaratıcı ekip kadrosuyla dikkat çeken müzikal her yaştan izleyici tarafından ayakta alkışlandı. Müzikalde Yağız Can Konyalı’nın canlandırdığı Peter Pan, Elif Gülalp’ın canlandırdığı Wendy, Sami Levi’nin canlandırdığı Kaptan Kanca ve Su Sonia Herring’in canlandırdığı Tinkerbell seyircilerden tam not aldı.

Türkiye’nin öncü sanat kurumlarından Zorlu PSM ve Akbank Sanat, Akbank Çocuk Tiyatrosu’nun 50’inci yılı nedeniyle, bir Peter Pan uyarlaması olan ‘Peter Pan ve Varolmayan Ülke’ müzikalini her yaştan izleyicisiyle buluşturdu. Yepyeni, fantastik bir dünyanın kapılarının aralandığı müzikalin metin ve söz yazarlığını Mehmet Ergen, müziklerini Tuluğ Tırpan, koreografisini ise Beyhan Murphy üstlendi. Müzikalde Yağız Can Konyalı Peter Pan, Elif Güralp Wendy, Sami Levi Kaptan Kanca ve Su Sonia Herring Tinkerbell karakterleriyle göz doldurdular.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda birçok ünlünün prömiyerine katılıp dakikalarca alkışladığı “Peter Pan ve Varolmayan Ülke” müzikali öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Zorlu PSM Genel Müdürü Filiz Ova, Türkiye’nin kültür sanat hayatına katkı sunmayı kendine amaç edinen bir kurum olduklarını vurgulayarak “Zorlu PSM olarak sanatsal ve kültürel üretimi artırmak için kendimize sürekli yeni hedefler koyuyoruz. Artistik üretkenliği beslemek ve sanatsal üretimi artırmak bu hedeflerimizden bazıları. Bu hedefleri gerçekleştirmenin yolunun Türkiye’nin en iyi ekipleriyle çalışmaktan, köklü kurumlarla iş birliği yapmaktan, farklı konulardaki varlıklarımızı ve güçlü yanlarımızı bir araya getirmekten geçtiğine inanıyoruz. Bu klasik eser için kültür-sanat sektörünün önemli kurumlarından Akbank Sanat ile iş birliği yaptık ve yaratıcı endüstrinin en değerli isimleriyle çalıştık. İki büyük kurum ile birbirinden kıymetli, tecrübeli ve yetenekli yaratıcı isimlerin güç birliği sonucunda büyük bir sinerji oluşturduk. Sahne önündeki ve arkasındaki 35 kişilik kadro, danslardan müziklere, dekorlardan kostümlere tüm süreci titizlikle ve büyük bir emekle yürüterek şahane bir müzikal ortaya çıkardılar. Biz müzikalimiz için çok heyecanlıyız. Çocuklar kadar yetişkinlerinden de kalplerinde yer edecek bir müzikal izleyeceksiniz” açıklamasında bulundu.

Toplantıda açıklama yapan Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı ise “Akbank Çocuk Tiyatrosu, perdelerini açtığı ilk günden bu yana tam 50 yılı geride bıraktı. Tiyatrosever bir kuşağın yetişmesinde büyük etkisi olan Akbank Çocuk Tiyatrosu, bu yıllar içinde Türkiye’nin birçok şehir ve kasabasında oynandı, birçok sosyal sorumluluk projesi içinde yer aldı ve Türkiye’nin dört bir yanında 2 milyonun üzerinde çocuğun hayatına farklı pencereler açtı. Kendisi ilk tiyatro deneyimini Akbank Çocuk Tiyatrosu’yla gerçekleştirmiş seyircilerimizin bugün kendi çocuklarını hatta torunlarını oyunlarımıza getirmesi bizler için büyük bir mutluluk kaynağı. Akbank Çocuk Tiyatrosu’nun 50. yılını özel bir projeyle kutlamak istedik. Bu proje aynı zamanda, iki önemli sanat kurumunun, Zorlu PSM ve Akbank Sanat’ın çok değerli bir işbirliğine olanak sağladı. Müzikalin yaratıcı ekibi, Akbank Sanat, Zorlu PSM ve tüm oyuncular bu çok önemli eserin ortaya çıkması için büyük emek verdi. ‘Peter Pan ve Varolmayan Ülke’ müzikalini özel bir yorumla sahneye taşıyan sahne önündeki ve arkasındaki ekibe; 50 yılda Akbank Çocuk Tiyatrosu’na emek veren tüm yönetmen, oyuncu ve teknik ekibe ve 5 kuşaktır bizimle bu heyecanı yaşayan tüm izleyicilerimize bu vesileyle çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Müzikal her akşam kardeşlerine masallar anlatıp onları tatlı bir uykuya uğurlayan Wendy’nin, her zamankinden farklı bir gece yaşayarak, masalların büyümeyen çocuğu Peter Pan ve onun koruyucu perisi Tinker Bell ile tanışmasıyla başlıyor. Kahramanlar, peri tozunun etkisinde Varolmayan Ülke adında bir adaya yolculuğa çıkarak, büyüleyici, heyecanlı ve beklenmedik maceralara atılıyorlar. “Peter Pan ve Varolmayan Ülke” 35 kişilik oyuncu kadrosu ve özel şovlarıyla, sadece çocuklara değil yetişkinlere de ilham vermeyi ve dünyalarını daha da renklendirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Büyükşehir, yazar Tuğtağ’ı 23 Nisan’da çocuklarla buluşturdu

HIZLI YORUM YAP