van haber

a

Kuzey Irak’ta devam eden Pençe-Kilit Operasyonu’nda bordo bereliler ve özel eğitimli komandolar Zap’ta stratejik tepelerde kontrolü sağladı. Türkiye’ye doğru uzanan tüneller imha edilirken, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 30’a ulaştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Kuzey Irak’ta başlatılan son dönemlerin en kapsamlı sınır ötesi harekâtı olan Pençe-Kilit Operasyonu’nda bordo bereliler ve özel eğitimli komandolar, Zap’taki stratejik tepelerde kontrolü sağladı.

Karadan ilerleyişini sürdüren Mehmetçik, teröristlerden temizlediği Zap’taki Rubar, Cehennem, Karker, Küçük Cilo, Koordine, Şahin, Petrut Tepelerinde geçici üs alanları oluşturdu. Hava destekli kara harekâtında, Zap’tan Haftanin ve Kandil’e doğru kaçmak zorunda kalan teröristlerin terk ettiği yerlerde komandolar tarafından arazi arama taraması yapıldı. Stratejik noktalarda temizlk yapılan zirvelere Türk bayrağı dikildi.

Eğitimli bomba uzmanı dedektör köpekler ile ASELSAN tarafından üretilen son teknoloji cihazları ile yapılan aramalarda, çok sayıda tuzaklanmış tahrip gücü yüksek el yapımı patlayıcı ile anti tank mayınları bulunarak kontrollü bir şekilde imha edildi.

Operasyon kapsamında komandolar tarafından etkisiz hale getirilen terörist sayısı 30’a yükseldi. Zap’ta 200-300 metre uzunluğunda iki ayrı mağara bulundu.

İndirmenin yapıldığı söz konusu bölgelerde, özel eğitimli askerler, terör örgütüne ait sözde karargâhları ele geçirdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kayseri Talas ‘şeffaf’lığı sevdi

HIZLI YORUM YAP