van haber

a

KO-MEK işitme engelli bireylerin sesi oluyor

KO-MEK’te alanında uzman kişiler tarafından işitme ve konuşma engelli vatandaşlara yönelik işaret dili eğitimleri veriliyor.

KOCAELİ İGFA- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK), 358 farklı branştaki eğitimlerine 12 ilçede büyük bir özveri ile devam ediyor. Her branşa ayrı ayrı hazırlanan ve özen gösteren KO-MEK, kursiyerlerine ayrıcalıklı ve önemli olduklarını hissettirmeye devam ediyor. Bu kapsamda işitme ve konuşma engelli vatandaşlara yönelik eğitimlerini, alanında uzman eğitmenlerle gerçekleştiriyor.

İşitme engelli çocukları ile Türk İşaret Dili kursuna gelen baba Erkan Değirmencioğlu, “KO-MEK’te böyle bir kursun olmasından oldukça memnunum. Daha önceden çocuklarımla işaret dili bilmediğim için doğaçlama olarak anlaşabiliyordum ama şimdi KO-MEK sayesinde öğrendiğim işaret dili ile çok rahatça anlaşıyorum. KO-MEK bizim hayatımızda farkındalık yarattı. Biz bu tür kursların daha yaygınlaşmasını istiyoruz” diyerek KO-MEK’e teşekkür etti.

Babaları ile birlikte KO-MEK’e geldikleri için oldukça mutlu olduklarını belirten işitme engelli kursiyerler Evren ve Bora kardeşler ise babaları aracılığıyla duygularını dile getirerek, “Burada olmak ve öğrenmek bizim için çok önemli. KO-MEK öncesinde dışarıda günlük hayatta çok sıkıntılar çekiyorduk. Çünkü işaret dili henüz Türkiye’de yaygınlaşmadı. Bizi anlayan ve iletişim kuran insan çok az. KO-MEK bize farkındalık kattı. Bize bu eğitimi sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi Niğdeli çiftçilerle buluştu

HIZLI YORUM YAP