van haber

a

“İstanbul’un Tarihi Güzelliklerini Minecraft ile Modelleme Yarışması”nın ödül töreni Microsoft Türkiye ve İBB iş birliğinde düzenlendi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin’in katılımıyla düzenlenen “İstanbul’un Tarihi Güzelliklerini Minecraft ile Modelleme Yarışması”nın ödül töreninde finale kalan 4 projenin yaratıcısı olan 9 çocuk ödüle layık görüldü. Özbilgin, törende yaptığı konuşmada Microsoft Türkiye olarak eğitimin her kademesinde teknolojinin yaygınlaştırılması ve daha etkin şekilde kullanılması için tüm imkanlarını seferber etmeye devam edeceklerini dile getirdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Microsoft Türkiye ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iş birliğinde geliştirilen “İstanbul’un Tarihi Güzelliklerini Minecraft ile Modelleme Yarışması”nın ödül töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin’in katılımlarıyla 23 Nisan Cumartesi günü İBB’nin Sütlüce’deki Oyun Geliştirme Merkezi’nde (OGEM) gerçekleştirildi.

Türkiye’nin dört bir yanından 7 bin çocuğun başvurduğu yarışmada 500 proje yarı finale kaldı. Microsoft Türkiye ve İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı jürileri tarafından değerlendirilen projeler arasından Çinili Köşk modellemesiyle Asya EROĞLU ve Deniz CEVİZ; Pera Palas modellemesiyle Nilda KIYMAZ ve Defne ACER; Dolmabahçe Sarayı modellemesiyle Ahmet Furkan DEMİRCİ, Erdinç Efe DURANSEL ve İsmail ÖZTÜRK ve Sultanahmet Camii modellemesiyle de Poyraz EROĞLU ve Recep Han IŞIK adlı öğrenciler ödüle layık görüldü.

Ödül töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Nisan’ı çocuklarla birlikte geçirmekten büyük mutluluk duyduğunu belirttikten sonra “Günümüz oyunlarının en sevilenlerin arasında başta gelen Minecraft’ın bizim evde de meraklıları var ve ben de hep göz ucuyla bakıyorum. Teknolojinin fayda sağlayacağı her alanda bu şehrin çocuklarına ve gençlerine destek olmaya kararlıyız. Bu yarışma sayesinde çocuklarımız İstanbul’umuzu oyun aracılığıyla modelleme imkânı buldu. Bu şehrin gelecek neslini temsil eden gençlerin teknoloji dünyasına çok hızlı adapte olması gerekiyor. Bu teknoloji çağını kaçırmamamız gerekiyor” dedi. Eğitimin Microsoft için son derece önemli bir konu olduğunu belirterek hem globalde hem de Microsoft Türkiye bünyesinde, sadece öğretmen ve öğrencilere yönelik eğitim programları geliştirmek amacıyla çalışan özel bir ekipleri olduğunu dile getiren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin ise, dijitalleşmenin iş hayatı için olduğu kadar eğitim dünyası için de büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Özbilgin, “Küçük yaşta dijital okuryazarlık seviyesini yükselten çocuklarımız, yarının iş dünyasında yetkinlikleriyle ve sağlam altyapılarıyla büyük bir eksiği kapatacaklar. Biz de istiyoruz ki geleceğin teknoloji liderleri, Microsoft’un desteğini bugünden hissetmeye başlasınlar. Bu noktada herkesin erişimine açık ücretsiz çevrimiçi eğitim programlarımızla büyük bir açığı kapattığımıza inanıyorum. Kodlamadan bulut bilişime, yapay zekadan veri yönetimine onlarca başlık altında yüzlerce saatlik video içeriğini, belirli endüstrilere yönelik sertifikasyon programlarını, uygulamalı atölyeleri ve canlı yayınları, öğrenmeye gönüllü öğrenci ve öğretmenlerimizin erişimine sunuyoruz” dedi. Levent Özbilgin, Microsoft Türkiye olarak eğitimin her kademesinde teknolojinin yaygınlaştırılması ve daha etkin bir şekilde kullanılması için tüm imkanlarını seferber etmeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Microsoft’un dünyada 140 milyon kişi tarafından kullanılan eğitim sürümlü oyunu Minecraft, STEM becerilerini geliştiriyor, yaratıcılığı ortaya çıkarıyor ve öğrencileri iş birliği yapmaya ve problem çözmeye yönlendiriyor. İlkokul ve ortaokul seviyesindeki öğrencilerin İstanbul kültürel mirasları temasından yola çıkarak Minecraft üzerinde yeni tasarımlar geliştirmelerini sağlayan “İstanbul’un Tarihi Güzelliklerini Minecraft ile Modelleme Yarışması”nda ödül alan projelere https://www.23nisanminecraft.com linki üzerinden ulaşılabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Nevşehir’de 23 Nisan Coşkusu

HIZLI YORUM YAP