van haber

a

Flüt ve piyano resitali müzikseverleri büyüledi

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) tarafından “47. Sanat Yılında Hürkan Ayvazoğlu Flüt ve Piyano Resitali” gerçekleştirildi. EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde düzenlenen resitale EÜ DTMK Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ali Maruf Alaskan akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Koordinatörlüğünü EÜ DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta’nın üstlendiği resitalde flütte Hürkan Ayvazoğlu, piyanoda Alexander Mekaev repertuarlarıyla dinleyenlere sanat dolu bir gece yaşattı. Sanatçı Ayvazoğlu ve Mekaev repertuarında, “Philippe Guabert- Bellade”, “Alexandre Georges- A La Kasbah”, “Aleksandr Skryabin- İki etütüop. 8 No 6, No 12”, “Charfles Griffes- Poem”, Franz Liszt- Rakoczy March” ve “Paul Taffanel- Fantaisie Francesca da Rimini” adlı eserlerine yer verdi.

Resital sonunda EÜ DTMK Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Alaskan, Sanatçı Ayvazoğlu ve Mekaev’e “Teşekkür Belgesi” verdi.

Hürkan Ayvazoğlu Kimdir?

Ankara’da doğan sanatçı ilk müzik ve flüt derslerini babası flütist İsmail Ayvazoğlu’ndan aldı. İsviçre’de Peter- Lukas Graf “Münih Müzik Yüksek Okulu” nda Prof. Dr. Hermann Klemeyer ile çalışan Ayvazoğlu, Richard Strauss Konservatuarında Prof. Dr. Jochan Gartner’in öğrencisi oldu. Richard Strauss Konservatuarından Uzman Flütist diplomasını aldı. İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrasındaki görevinin yanı sıra Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Anasanat Dalında öğretim görevlisi olarak çalışan Sanatçı “Pearl Flüt” ve “Powell Flüt” artistidir.

Aleksandr Mekaev Kimdir?

1960 yılında St. Petersburg yakınlarında Volhov kasabasında doğdu. Müziğe altı yaşında Volhov çocuk okulunda hazırlık sınıfta başladı. 1988’de Moskova Konservatuarında Kompozisyon Lisans programı ve Piyano Yüksek Lisans programı biterdi ve mezun oldu.1996 itibaren Türkiye’de ve KKTC’de İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin Senfoni Orkestra, Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin Senfoni Orkestra, Ankara Başkent Üniversitesi String Orkestra, İstanbul MİAM C.Aşkın string orkestra, Trakya Üniversitesi Senfoni Orkestra, Eskişehir Büyükşehir Belediye Senfoni Orkestra, Antalya Devlet Senfoni Orkestra, Pamukkale Üniversitesi Akademik Oda Orkestra ve Bursa Bölge Devlet Senfoni eşlikle solist olarak birçok konserler verdi. Birçok Türk sanatçılar A.Mekaev’nın besteleri çeşitli yerlerde seslendirdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kocaeli İzmit Belediyesinin ödüllü şiir okuma yarışması sonuçlandı

HIZLI YORUM YAP