van haber

a

Diş Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş sağlığı genel olarak herkes için önemlidir. Sağlıksız dişlere sahip olan kişilerde; ağız kokusu, diş çürükleri, diş eti kanamaları ve hatta diş kaybı yaşayabilmektedir. Hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olmasına rağmen çoğu kişi bu konuyu ihmal ediyor bunun için de sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Günlük yaşamda çoğu insan diş ağrısını çekmektedir. Diş sağlığının önemi ve diş sağlığında dikkat edilmesi gereken önemli bilgilendirmeyi Dr. Süleyman KABAL açıkladı.

Genel Olarak Diş Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş sağlığı konusunda kişilerin yapması gereken birkaç adım var. Bunlar doğru şekilde takip edilirse ve dikkat edilirse daha sağlıklı dişlere sahip olmanız mümkündür. Bursa Diş Doktoru olarak görev yapan Dr Dt Cenker Selçuk ‘tan aldığımız bilgilere göre ;  dişlerinizi daha sağlıklı forma kavuşturabilirsiniz. İşte diş sağlığında dikkat edilmesi gerekenler.

Kahve Tüketimi

Gün içinde birden fazla kahve tüketimi yapılıyorsa bunu daha aza indirmek ve kahve tüketimi sonrası dişleri temizlemek gerekir. Kişinin gün içinde sık bir şekilde kahve tüketmesi ağız içinde bulunan asit salgılayan bakterilerin aktif hale getirir. Bu da bakterileri diş yüzeyinde yaşayarak dişlerin çürümesine neden olur. Kahve tüketiminde vazgeçmeyen kişiler kahveyi şekersiz içmesinde fayda var.

Diş İpi Kullanılması

Diş eti ve diş sağlığı için yapılması gereken en önemli şey diş ipi kullanmaktır. Diş fırçası çoğu dişlerin arasına giremez ve iyi temizleyemez. Diş ipi ise diş fırçasını giremediği yerlere bile girerek dişleri daha iyi temizler. Diş ipi kullanımını alışkanlık hale getirenler daha sağlıklı dişlere sahip olur.

Sigara Tüketimi

Sigara ağız ve diş sağlığının en büyük düşmanıdır ve çok fazla zarar vermektedir. Sigara dişleri sarartır ve kansere yol açar. Sadece diş sağlığı için değil, genel olarak sağlıklı yaşamak için sigaradan uzak durulması gerekir. Günde iki defa dişlerin fırçalanması gerekir. Diş fırçasının da dört ayda bir yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Doğru teknikler ile dişleri fırçalamak gerekir. Diş fırçalama esnasında macunun suyla ıslatılması yanlış bir harekettir. Diş macunu ıslatılmadan direk olarak fırçalama yapılması gerekir.

Temizlenmesi Zor Asitli Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Gün içinde tüketilen bazı gıdalar, yiyecek ve içeceklerin temizlenmesi oldukça zordur. Dişlere yapışan tatlılardan ve şekerlemelerden uzak durulması gerekir. Gazlı içecekleri olabildiğince az tüketmeli hatta hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Ağrısız ve çürüksüz dişlere sahip olmak için düzenli olarak diş hekimine kontrole gidilmesi gerekir. Diş hekimi olası sorunları ve çürümeleri erken müdahale etmesi durumundan daha büyük sorunların ve diş kayıplarının önüne geçebilir. sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken bilgileri hastalara doğrudan anlatmaktadır.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Drone Pilotu Nasıl Olunur 

HIZLI YORUM YAP