van haber

a

Çukurova Isı, “Verimli Sanayi” İçin Isıtmanın Önemine Dikkat Çekti!

Verimlilik odaklı radyant ısıtma teknolojileri ile endüstriyel tesislerin sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlayan Çukurova Isı, 25 Nisan – 1 Mayıs Verimlilik Haftası kapsamında “sanayide ki enerji israfını önlemek” amacıyla ısıtmanın önemine dikkat çekti.

Sürdürülebilirliğin en temel unsurları arasında yer alan verimlilik, iklim kriziyle birlikte her geçen gün önem kazanıyor. Verimlilik uygulamalarında öne çıkan enerji ise ülkelerin ve sektörlerin önemsediği konuların başında geliyor. Enerji verimli teknolojilerle elde edilen tasarruf, iklim değişikliğiyle mücadele hedefleri kapsamında; enerji kaynaklarının korunması, sera gazı emisyonlarının azaltması ve endüstriyel tesislerde ki karlılığın artırılması noktasında büyük önem taşıyor.

İleri mühendislik gücü ile yeni nesil radyant ısıtma sistemleri geliştiren Çukurova Isı A.Ş., enerji kaynaklarının verimli kullanıldığı bir dünya için işletmelere akıllı çözümler sunuyor. 25 Nisan – 1 Mayıs tarihlerinde kutlanan “Verimlilik Haftası” özelinde açıklamalarda bulunan Çukurova Isı A.Ş. Pazarlama Müdürü Osman ÜNLÜ: “Ülkemizin enerji yoğunluğu dünya ortalamasının üzerinde. Türkiye’de sanayi sektörü, ülkemizin toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ını gerçekleştiriyor. Öte yandan artan nüfus ve değişen tüketim alışkanlıkları, dünyanın enerji ihtiyacını hızla artırıyor. Bu nedenle enerjinin verimli kullanımı, sanayi kuruluşlarından bireysel kullanıma kadar tüm alanlarda büyük önem taşıyor.

“İsrafı önleyebiliriz”

Sanayide ki enerji harcamalarını düşürmek için özellikle enerji tüketiminin fazla olduğu sektörlerdeki tasarruf potansiyelinin değerlendirilmesi gerekiyor. İklimlendirme sektörü de tasarruf potansiyelinin yüksek olduğu sektörlerin başında geliyor. Biz Çukurova Isı olarak, sürdürülebilirliği tüm süreçlerimizin merkezine yerleştirerek, ülkemizin gelişimine ve refah seviyesinin yükselmesine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz çevreci, verimli ve yenilikçi radyant ısıtma teknolojilerimiz ile endüstriyel tesislerde yüzde 65’lere varan oranda enerji tasarrufu sağlıyoruz. Bu nedenle endüstriyel tesislerdeki verimsiz ısıtma sistemlerinin, tasarruflu sistemlerle değiştirilmesini öneriyoruz. Ancak bu sayede ısıtmadan kaynaklı enerji tüketimi aşamasında verimlilik sağlayabilir ve israfı önleyebiliriz” dedi.

Isıtma giderlerinden yüzde 30 ila 65 tasarruf

Endüstrilerde kullanılan radyant ısıtma sistemlerinin, klasik ısıtma sistemlerinden çok daha avantajlı olduğunu sözlerine ekleyen Osman ÜNLÜ: “Radyant ısıtma sistemleri, işletme giderleri açısından oldukça avantajlıdır. Radyant ısıtma sistemleri ile transfer elemanlarından kaynaklı ısı kaybı yaşanmaz. Radyant ısıtıcı, klasik sistemlerde olduğu gibi havayı ısıtmayı hedeflemez, mekân içerisinde belirlenen bölgeleri ısıtır. Bu nedenle uygulama yapılacak tesisin yüksekliği, izolasyon durumu gibi etkenlere göre değişmekle birlikte klasik sistemlere göre enerji giderlerinden yüzde 30 ila 65 tasarruf sağlanabilmektedir. Ancak endüstriyel tesislerde radyant ısıtma sistemleri ile yüksek enerji verimliliği sağlayabilmek için de doğru projelendirme yani sistemin doğru kapasitelerde seçilmesi ve fabrikanın yerleşim planına göre doğru projelendirilip, uygulanması gerekir” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Aksa Elektrik, 2022 yılının ilk çeyreğindeki elektrik tüketim oranlarını açıkladı

HIZLI YORUM YAP