van haber

a

Bayram tatili için karar günü

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Beştepe’de toplanacak. Ukrayna’da devam eden çatışmalar, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırıları, terörle mücadele operasyonları ve ekonomi gündemiyle Kabine, 2 haftalık aranın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yine yoğun bir gündemle toplanacak.

Ramazan ayı sona ererken “Bayram tatili kaç gün olacak?” sorusu bugün cevabını bulacak. Cumhurbaşkanlı Kabinesi’nde alınacak kritik karar için tüm gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da olacak. Cumhurbaşkanlığı kabinesi bugün toplanıyor. Masada hem iç hem de dış politikaya dair önemli başlıklar var. Vatandaşı yakından ilgilendiren bayram tatilinin 9 güne çıkarılıp çıkarılmayacağı da toplantıda masada.

PENÇE KİLİT VE ABLUKA EREN OPERASYONLARI MASADA

Mehmetçiğin Irak’ın kuzeyinde gerçekleştiği operasyonda son durum değerlendirilecek. Ayrıca terörün kaynağında yok edilmesi stratejisi kapsamında atılabilecek ek adımlar da kabinenin gündeminde olacak. Kabine toplantısında, hem yurt içinde hem de Irak ve Suriye’nin kuzeyinde yürütülen terörle mücadele operasyonları da değerlendirilecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Pençe-Kilit operasyonundaki son durum ile ilgili kabine üyelerini bilgilendirmesi bekleniyor.

1 MAYIS VE BAYRAM KABİNE TOPLANTISINDA ELE ALINACAK

Ayrıca terör örgütlerinin kentlere yaymak istediği eylemler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri ile bayrama yönelik güvenlik önlemleri de görüşülecek.

İSTANBUL SÜRECİ VE GUTERRES İLE GÖRÜŞME

Rusya-Ukrayna savaşındaki son durum ve etkilerinin de ele alınması beklenen Kabine toplantısında, İstanbul sürecinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin- Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy zirvesine taşınması için yürütülen diplomatik çabalar da değerlendirilecek. Toplantıda, Ukrayna’daki Türk ticaret gemilerinin durumu ve bölgeye yönelik insani yardımlar gözden geçirilecek. Erdoğan, Ankara’yı ziyaret edecek olan BM Genel Sekreteri Antonio Manuel de Oliveira Guterres ile liderler zirvesi konusunu Kabine toplantısı öncesi görüşecek.

MESCİD-İ AKSA’YA SALDIRI

Bir diğer dış politika gündemi de İsrail’in Filistin topraklarına yönelik müdahaleleri olacak. Saldırıların son bulması adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölge liderleri ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ile yürüttüğü diplomatik temaslar değerlendirilecek.

Koronavirüs vaka ve vefat sayılarındaki düşüş de kabinede ele alınacak.

EKONOMİDE GÜNDEM ENFLASYON

Toplantıda, fahiş fiyatların önüne geçilmesi, halkın alım gücünün yükseltilmesi, gıda fiyatlarında fırsatçılık yapanlar ile stokçulara karşı önlemlerin daha da sertleştirilmesi konuları masaya yatırılacak. Ayrıca istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılmasına ilişkin ekonomi kararları da toplantının gündeminde olacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ankara depremle sarsıldı

HIZLI YORUM YAP